Szkolenie w komorze dymowej

W sobotę 24 listopada w ramach odbywającego się kursu podstawowego dla strażakow OSP, organizowanego przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej dwudziestu czterech strażaków z jednostek z terenu powiatu w tym pięciu strażaków z Naszej jednostki wzieło udział w szkoleniu w komorze dymowej, które odbyło się w Ośrodku Szkolenia Państowej Straży Pożarnej w Pionkach koło Radomia. Celem takiego szkolenia jest przygotowanie oraz sprawdzenie strażaków w zakresie prowadzenia działań ratowniczych w sprzęcie ochrony dróg oddechowych przy występowaniu dużych obciążeń psychofizycznych takich jak wysoka temperatura, zadymienie, minimalna widoczność, ograniczona przestrzeń oraz silny hałas. Szkolenie to pozwala również ocenić zdolność orientacyjną oraz przygotowuje strażaka do zachowania się w warunkach przybliżonych do rzeczywistości. Na początku każdy uczestnik szkolenia przechodził niezbędne badania medyczne i na podstawie pozytywnego wyniku był dopuszczony do odbycia ćwiczenia. Następnie uczestnicy szkolenia w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wykonywali ćwiczenia wysiłkowo-wydolnościowe. Należało min. przejechać odpowiedni dystans na rowerze stacjonarnym, wykonać 20 podciągnięć na ergonometrze siłowym tzw. młocie, wejść po tzw. niekończącej się drabinie na wysokość 20 metrów oraz biec na bieżni z prędkością 9 km/h przez 6 minut. Po zaliczeniu tych ćwiczeń uczestnicy wchodzili po dwóch do komory dymowej w pełnym wyposażeniu z maską tlenową na twarzy. Komora dymowa jest w rzeczywistości labiryntem, w którym strażacy pokonują różne przeszkody min. przeciskanie się przez wąskie przejścia o różnych kształtach między poszczególnymi korytarzami czy też przechodzenie przez włazy. Wymaga to od ratowników dużej odwagi, zręczności i sprytu. Podczas ćwiczenia ćwiczący są obserowani przez koordynatora ćwiczeń, który widzi każdy ich krok i ma możliwość nawiązania z nimi kontaktu głosowego.