Msza Święta za zmarłych strażaków z powiatu ostrowskiego

Każdego roku na początku listopada strażacy Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu ostrowskiego spotykają się na Mszy Świętej, która odprawiana jest w intencji ich zmarłych kolegów. Msza Święta za zmarłych strażaków to tradycja zapoczątkowana przez ks. prof. Józefa Łupińskiego diecezjalnego duszpasterza strażaków, której gospodarzem co roku jest inna parafia. W niedzielę 9 listopada gospodarzem uroczystości była parafia pw. NMP Królowej Polski w Szulborzu Wielkim, gdzie strażacy z powiatu ostrowskiego spotkali się już po raz jedenasty. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem pocztów sztandarowych, pododdziału oraz zaproszonych gości do miejscowego kościoła, a o godz. 11:30 odprawiona została Msza Święta. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej kapelan powiatowy strażaków ks. kanonik Piotr Kapelański modlił się w intencji zmarłych strażaków wymieniając przy tym nazwy jednostek, a w tym czasie przedstawiciele danych jednostek podchodzili z zapalonymi zniczami i ustawiali je przed ołtarzem. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii ks. Karol Żochowski, a homilię wygłosił wspomniany wyżej kapelan powiatowy strażaków ks. kanonik Piotr Kapelański. Do Szulborza przybyło ponad 40 delegacji z jednostek naszego powiatu, a razem z nimi 38 pocztów sztandarowych, wśród nich poczet sztandarowy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej oraz poczet sztandarowy Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ostrowi Mazowieckiej. W sumie ok. 250 strażaków na czele z druhem Prezesem ZOSP RP powiatu ostrowskiego Andrzejem Wyszogrodzkim oraz oficerowie z Komendy Powiatowej Państwowej Staraży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej na czele z komendantem mł. bryg. Januszem Iwanowskim. Przemarsz do Kościoła oraz oprawę Mszy Świętej jak co roku uświetniła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Ostrowi Mazowieckiej. Wśród licznie zebranych obecni byli również przedstawiciele samorządu terytorialnego. Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy strażacy oraz zaproszeni goście udali się do miejscowej remizy OSP na tradycyjny poczęstunek w postaci gorącej grochówki.